Wrocław Uzdrowienie Rodu i traumy pokoleniowej® warsztaty ustawień systemowych i psychogenealogii 28 lipca
niedz., 28 lip
|Platforma Zoom
Czas i lokalizacja
28 lip 2024, 10:00 – 15:00
Platforma Zoom
O wydarzeniu
W 1978 roku dwoje klasycznych psychoanalityków freudowskich N. Abraham i M. Torok opublikowało zbiór artykułów opartych na swoich badaniach klinicznych, wprowadzając pojęcia „krypty” i „widma”.
Pracowali z chorymi, którzy twierdzili, że zrobili to czy tamto bezwolnie, nie wiedząc dlaczego. Ich rodziny to potwierdzały i wyjaśniały, że w istocie „nie byli wtedy sobą”.
Abraham i Torok sformułowali hipotezę, że chodzi tu o kogoś wymazanego z pamięci, kto zhańbił siebie lub rodzinę, która w rezultacie okryła się wstydem, o czym w tej rodzinie nie wolno mówić. Tak jakby jeden z członków przechowywał w sobie tą tajemnicę – jakby strzegł jej w swoim sercu, w swoim ciele niczym w krypcie i jakby ten duch czasem pojawiał się w następnym czy też jeszcze kolejnym pokoleniu.
Jakby z niedomkniętego grobu wymknął się duch człowieka , który poniósł śmierć w niedający się przyjąć sposób, lub który okrył się hańbą lub też doświadczył traumatycznej sytuacji w rodzinie – czegoś nie do zaakceptowania, ohydnego, podejrzanego, niewłaściwego z punktu widzenia mentalności swojej epoki. Może tu chodzić o zabójstwo, podejrzaną śmierć, gruźlicę, syfilis, pobyt w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym, cudzołóstwo lub kazirodztwo.
Powodem może też być nieodbyta żałoba po kimś lub po czymś. Widmo manifestuje się wtedy u któregoś członka rodziny, np. u syna czy wnuka zmarłej osoby – co oczywiście oznacza, zew nie przepracowali oni swojej żałoby i dokonali introjekcji (mechanizm, który pojawia się w celu obrony ego przed uświadomieniem sobie tego czego nie akceptuje) dlatego powstało pewnego rodzaju połączenie z kimś z innego pokolenia.
Widmo, krypta są wytworem podświadomości, mającym tą szczególną cechę, że w niewyjaśniony dotąd sposób przekazywane są z podświadomości rodzica do podświadomości dziecka i nigdy nie są uświadomione.
„To nie zmarli nas nawiedzają, to przestrzeń w nas, zapełniona sekretami, zapełniona sekretami innych członków rodziny”
„Widmo manifestuje się i nawiedza poprzez słowa i dziwne zachowania oraz różne objawy (fobie, obsesje) powraca okresowo, kompulsywnie.
Terapeuta pracujący z transgeneracyjnością pomoże klientowi uwolnić się od „widma”, wyciągając je z „krypty” podczas terapii. Dzięki temu może on zaprzestać identyfikowania się ze swoimi przodkiem, „odróżnić się” od niego… i pozwolić mu odejść w pokoju.
Zastosowanie samej psychoanalizy lub psychoterapii indywidualnej, która przywiązuje wagę jedynie do przeszłości i doznanych w życiu jednostki urazów, nie wystarcza. Transgeneracyjność pozwala znaleźć sekrety rodzinne, uzupełnić genealogię i odkryć prawdziwy kontekst tego jak było.
Gdy sekrety zostaną wyciągnięte na światło dzienne, niektóre problemy psychiczne związane z traumatyczną przeszłością, szkodliwe powtórzenia i urazy znikają.
W ujęciu transgeneracyjnym osoba cierpiąca na syndrom „widma uwięzionego w krypcie” cierpi tak naprawdę na „rodzinną chorobę genealogiczną”, prześladuję ją podświadoma lojalność rodzinna- konsekwencje tajemnic i niedopowiedzeń. (…)
Jasne, że niektórzy z nas „noszą w sobie krypty”, w których skrywają się widma przodków zmarłych złą śmiercią, pochowanych też z tajemnicami, o których potomkom nie wolno mówić, czy też zmarłych śmiercią niesprawiedliwą (przedwczesną, w wyniku zabójstwa czy ludobójstwa).
Dziwne zachowanie (ekspresja psychosomatyczna) czy choroba ucieleśniają to widmo i wyrażają w sposób w gwałtowny, werbalnie lub poprzez czyny, pochowaną w podświadomości żyjącego człowieka tajemnicę rodzica czy też dziadka.
Pozostaje tylko odkryć, w jaki sposób sekrety rodzinne przedostają się do życia codziennego potomków, chociaż nikt im o tym nie mówił. A. Schutzenberg